CEDC jest producentem alkoholi takich jak BOLS, ŻUBRÓWKA, ABSOLWENT, SOPLICA, ROYAL itp. Pierwsze notowanie akcji CEDC na GPW miało miejsce w grudniu 2006 roku. Firma dosyć dobrze prosperowała i z roku na rok miała coraz lepsze wyniki finansowe. CEDC odnosiło sukces nie tylko na rynku polskim ale również na rynku światowym. Do akcjonariuszy i potencjalnych akcjonariuszy trafiały informacje o coraz lepszych wynikach finansowych i sporych zyskach.
CEDC nie spłaciła 257,858,000 USD kwoty głównej należnej z tytułu Obligacji 2013, którą to powinno spłacić w dniu 15 marca 2013 roku.
"Zgodnie z Warunkami Emisji Obligacji 2013 niespłacenie kwoty głównej w terminie stanowi Zdarzenie Naruszenia (ang. Event of Default)"
Jeszcze niedawno(marzec 2013r) zadłużenie Spółki z tytułu niewykupionych Obligacji 2016 wynosiło 380 mln USD i 430 mln EUR (tj. ok. 559,4 mln USD). CEDC próbowało rozwiązać kwestię wykupu Obligacji 2013 przeprowadzając ofertę wymiany lub alternatywnie przeprowadzić restrykturyzację zgodnie z gotowym planem reorganizacji według rozdziału 11 amerykańskiego Prawa Upadłościowego (ang. pre-packaged chapter 11 plan of reorganization) zawartym w dokumentach dotyczących Ofert Wymiany. A ponieważ to Roust Trading i Komitet Sterujący 2013, którzy byli właścicielami około 73% Obligacji 2013, popierali restrukturyzację Obligacji 2013 zgodnie z warunkami przedstawionymi w propozycji ich restrukturyzacji. Większość akcjonariuszy nie wiedziało jednak co ich czeka.
Roustam Tariko Rosyjski miliarder zaproponował CEDC, że Russian Standard Corporation może wymienić posiadane obligacje CEDC, o wartości 104 mln USD, na akcje nowej emisji, płacąc po 7 USD za szt. W taki sposób zwiększył by udział w CEDC do ok 25% z 9,9% w tamtym czasie. W drugim etapie włączając część swoich aktywów do CEDC w zamian za akcje kolejnej emisji osiągnął by mniej więcej 32-33% udziałów co umożliwiło by mu przejęcie kontroli operacyjnej nad CEDC.
Wreszcie CEDC kierowana przez Roustam Tariko na skutek gigantycznych długów wynikłych z wykupu obligacji złożyła w amerykańskim sądzie wniosek o upadłość. Central European Distribution Corporation (CEDC) i jej amerykańskie spółki zależne CEDC Finance Corporation International, Inc. i CEDC Finance Corporation LLC otrzymały wyraźne poparcie wierzycieli dla proponowanej restrukturyzacji, podała spółka w komunikacie.
Restrukturyzacja finansowa miała na celu wyeliminowanie ok. 665,2 mln USD zadłużenia z bilansów CEDC i CEDC FinCo.
"Restrukturyzacja nie obejmuje spółek zależnych działających w Polsce, Rosji, na Ukrainie i Węgrzech i nie powinna mieć żadnego wpływu na ich funkcjonowanie. Działalność prowadzona w tych krajach jest finansowana niezależnie i będzie nadal przynosiła przychody w trakcie procesu restrukturyzacji. Wszystkie zobowiązania wobec pracowników, dostawców, podmiotów, które udzieliły wsparcia kredytowego oraz organów administracji będą honorowane w toku zwykłej działalności i bez zakłóceń" - czytamy w komunikacie.
W razie zatwierdzenia przez Amerykański Sąd upadłości i planu restrukturyzacji Roust Trading, spółka będąca własnością prezesa CEDC i głównego inwestora Roustama Tariko, stanie się właścicielem 100 proc. akcji zreorganizowanej CEDC będących w obrocie. Posiadacze istniejących obligacji 2016 mieli by otrzymać łącznie 822 mln USD, w tym 172 mln USD w formie gotówki, 450 mln USD w formie nowych obligacji zabezpieczonych i 200 mln USD w formie nowych obligacji zamiennych, z tytułu ich roszczeń wynoszących ogółem około 982,2 mln USD. Kwota ta miała by umożliwić posiadaczom istniejących obligacji 2016 odzyskanie około 83,7 proc. ich należności".
Rozprawa o zatwierdzenie restrukturyzacji odbyła się 13 maja 2013 roku. Sąd Upadłościowy Stanu Delaware zatwierdził upadłość CEDC. W skutek czego nastąpiła likwidacja CEDC wszystkie akcje zostały anulowane. Akcjonariusze stracili zainwestowany kapitał bezpowrotnie. Powstało nowe CEDC z nowymi akcjami których 100 proc. właścicielem stał się Roustam Tariko właściciel Roust Trading.
Komentarze
Prześlij komentarz
Zostaw komentarz.